Engineering, Construction and Trades Academy

  • Design & Visual Communications, Multimedia Engineering, Programming & Web Development

     

    Allison Barry

    Maria Galante

    Larry Lambert

    Krishna Mangipudi

    Drew O'Connors

    CTE

    Design & Visual Communications

    Design & Visual Communications

    Programming & Web Development

    Programming & Web Development 

    Multimedia Engineering

    Monday  

    Junior & Senior:
    2:00-3:00pm

     

    Juniors:
    11:00am-12:00pm

    Freshman & Sophomore:
    1:00-2:00pm
    Tuesday

    Freshman & Sophomore:
    11:00am-12:00pm

     

    Required
    Freshman & Sophomore:
    12:00-1:00 pm

    Juniors:
    11:00am-12:00pm

     
    Wednesday       

    Juniors:
    11:00am-12:00pm

     
    Thursday  

    Junior & Senior:
    2:00-3:00pm

    Optional
    Freshman & Sophomore:
    12:00-1:00pm
    Q&A Session (RSVP required by meeting time) 

    Juniors:
    11:00am-12:00pm

     
    Friday      

    Juniors:
    11:00am-12:00pm

     
     
  • Automotive, Carpentry, Electrical, Plumbing & Heating

     

    Charles Bruno

    Clifford Keirstead

    Francis LaRosa

    Donald Melanson

    Robert Mulvey

    John Primpas

    Kyle Romano

    Albert St.George

    CTE

    Plumbing & Heating

    Carpentry

    Plumbing & Heating

    Automotive

    Electrical 

    Automotive

    Plumbing & Heating

    Electrical

    Monday           Juniors: 1:00-2:00pm 

    Freshman: 10:00-11:00am

    Seniors: 6:00-7:00pm

     
    Tuesday       Freshman & Sophomores:
    10:00-11:00am
      Seniors: 7:00-8:00pm   

    Freshman: 10:00-11:00am

    Seniors:
    8:00-9:00*

    Wednesday            Juniors: 1:00-2:00pm  

    Freshman: 10:00-11:00am

    Seniors: 6:00-7:00pm

     
    Thursday       Freshman & Sophomores:
    10:00-11:00am
      Seniors:
    7:00-8:00pm 
     

    Freshman: 10:00-11:00am

    Seniors:
    8:00-9:00* 

    Friday                
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    *both rotations
  • Advanced Manufacturing, Engineering, Metal Fabrication & Welding, Robotics & Automation

     

    Gene Boyd

    Richard Caruso

    Corey Dolan

    Malcolm Paradise

    Alex Peters

    CTE

    Metal Fabrication & Welding

    Robotics

    Advanced Manufacturing

    Automotive

    Advanced Manufacturing

    Monday  

    Freshman & Sophomores:
    9:00-10:00am

    Sophomores & Juniors: 10:00-11:00am

         
    Tuesday

    Sophomore & Junior: 
    10:00am-11:00pm

    Freshmen: 11:00am-12:00pm

       

    Freshmen & Sophomores: 2:00-3:00pm

    Juniors:
    11:00am-12:00pm

    Sophomores & Juniors: 1:00-2:00pm
    Wednesday      Freshmen & Sophomores: 12:00-1:00pm    
    Thursday      

    Sophomores: 2:00-3:00pm

    Juniors:
    11:00am-12:00pm

     

Life Sciences & Services Academy

  • Biotechnology, Environmental Science, Horticulture & Plant Science

     

    Sarah Ard

    Mark Jurman

    Peter Kelleher

    George
    Protopopescu

    Patrick Rafter

    Terence Regan

    CTE

    Horticulture & Plant Science

    Biotechnology

    Horticulture & Plant Science

    Environmental Science

    Biotechnology

    Environmental Science

    Monday            
    Tuesday   Juniors & Seniors:
    10:00-11:00am
     

    Freshman & Seniors:
    11:00am-12:00pm

    Sophomores & Juniors: 12:00-1:00pm

    Juniors & Seniors:
    10:00-11:00am

    Freshman & Seniors:

    11:00am-12:00pm

    Sophomores & Juniors: 12:00-1:00pm

    Wednesday  All Students:
    1:00-2:00pm 
    Freshman & Sophomores:
    10:00-11:00am
    All Students:
    1:00-2:00pm 
      Freshman & Sophomores:
    10:00-11:00am
     
    Thursday   All Students:
    10:00-11:00am 
    Freshman & Sophomores:
    1:00-2:00pm 

    Freshman & Seniors:
    11:00am-12:00pm

    Sophomores & Juniors: 12:00-1:00pm

    All Students:
    10:00-11:00am 

    Freshman & Seniors:

    11:00am-12:00pm

    Sophomores & Juniors: 12:00-1:00pm

    Friday   All Students:
    10:00-11:00am 
        All Students:
    10:00-11:00am 
     
  • Cosmetology, Culinary Arts, Early Education & Teaching, Health Assisting

     

    Maureen Berry

    Daniel Charbonneau

    Nicole Copithorne

    Anita Currier

    Cynthia Demaio

    Kristina Juzyn

    Martin McElhinney

    Melissa McLaughlin

    Anne-Marie Merrill

    CTE

    Health Assisting

    Culinary

    Health Assisting

    Culinary

    Cosmetology

    Early Education & Teaching 

    Culinary

    Cosmetology

    Early Education & Teaching 

    Monday   Freshman:
    12:30-1:30pm
    Freshman:
    1:00-2:00pm
    Freshman:
    12:30-1:30pm
    Juniors:
    12:00-1:00pm
      Freshman:
    12:30-1:30pm
    Freshman:
    1:00 -2:00pm 
    Freshman:
    11:00am-12:00pm
    Tuesday Juniors:
    1:00-2:00pm
        Juniors:
    11:30-1:00pm
      Juniors:
    2:00-3:00pm
         
    Wednesday  Juniors:
    1:00-2:00pm
    Freshman:
    12:30-1:30pm
    Freshman:
    1:00-2:00pm
    Freshman:
    12:30-1:30pm
    Juniors:
    12:00-1:00pm
      Freshman:
    12:30-1:30pm
    Freshman:
    1:00 -2:00pm 
    Freshman:
    1:00-2:00pm
    Thursday       Juniors:
    11:30-1:00pm
             
    Friday           Juniors:
    2:00-3:00pm